دوازده پروژه‌ی عکاسی خلاقانه

دوازده ایده‌ی عکاسی خلاقانه برای الگو گرفتن
خوب است همیشه در یک پروژه حضور داشته باشید. فعالیت در یک پروژه با محدودیت‌های خاص خودش، باعث میشود تا شما مشکلات را درک کرده و به دنبال راه حلهایی برای آنها باشید. این محدودیتها و راهکارها، باعث بالارفتن تمرکزتان درعکاسی خواهد شد. مثلا میتوانید آخر هرهفته را به عکاسی تخصیص دهید و با اینکار سطح خود را ارتقا دهید. همچنین توصیه میشود برای بهبود بخشیدن به سطح و تواناییهایتان، پروژه انتخابی را به پایان برسانید. آغاز سال جدید یا هرفصل با این رویکرد که فصلها هرکدام زیبایی و شایستگی های خود را دارند، فرصت خوبی برای شروع یک پروژه میباشد.

برنامه ریزی برای عکاسی خلاقانه :
همانطور که برای هر کاری در زندگی برنامه ریزی لازم است، برای ایجاد یک طرح خلاقانه هم میبایست برنامه ریزی و زمانبندی داشته باشیم. اما قبل از برنامه ریزی لازم است تا نکات زیر را مد نظر داشته باشید :
به خودتان وقت بدهید. به وقت آزاد خود توجه کنید. آیا شرایط برای پایان رساندن پروژه محیاست؟ برخی از پروژه‌ها که در ادامه بیان میکنم نیاز به صرف زمان زیادی دارد، لذا مطمئن شوید که پلن پروژه با تمام شرایطی که شما دارید هماهنگ باشد. مثلا در فصل یا سال پیش ‌رو مراسم مهمی مثل عروسی خودتان یا اقوام نزدیک نباشد؛ طوری پروژه را انتخاب و برنامه ریزی کنید که این قبیل اتفاقات در روند انجام پروژه خللی وارد نکند.
همه جزئیات را برنامه ریزی کنید. اگر پروژه شما بلند مدت است (مثلا یک سال)، یک برنامه‌ریزی جامع برای چگونگی انجام آن طراحی کنید. به عنوان مثال پروژه 365 نیازمند یک سال عکاسی روزانه است، پس وقت خود را طوری برنامه‌ریزی کنید که هر روز فرصتی برای عکاسی داشته باشید.
اتفاقات غیر منتظره را مدنظر داشته باشید. زمانهایی وجود دارد که بیمار می‌شوید، به دلیل مشغله کاری، دیربه خانه برمیگردید یا آن روز انگیزه‌ای برای عکاسی ندارید. در برنامه ای که برای پروژه تان طراحی میکنید، باید این موارد را مد نظر داشته و عکسهایی که گرفتن آن‌ها آسان است را به این روزها موکول کنید.

دوازده پروژه‌ی عکاسی خلاقانه برای بالا بردن مهارت.
با توجه به توصیه های فوق، اکنون شما آماده انتخاب یک پروژه هستید. از آنجایی که هر سال شامل دوازده ماه است، دوازده پروژه به شما معرفی میکنم. بعضی از آنها را می‌توانید در تعطیلات آخرهفته انجام دهید و بعضی از آنها را یک سال. حتی میتوانید چندین پروژه را همزمان باهم جلو ببرید.

1 – پروژه 52 هفته‌ای

پروژه طولانی مدت که در آن میبایست، هر هفته، یک عکس بگیرید. با در نظر گرفتن اینکه این یک پروژه‌ی طولانی مدت است، قبل از شروع آن حتما از هفته قبل برای آن برنامه‌ریزی کنید تا مراحل انجام پروژه برای شما آسان‌تر گردد. حتی می‌توانید پروژه را شخصی‌سازی کنید.
• پروژه شما میتواند تم ماهانه داشته باشد. مثلا یک ماه پرتره عکاسی کنید. یک ماه طبیعت، یک ماه شهری و…
• هر هفته را به موضوع خاصی اختصاص دهید. هفته اول می تواند سایه باشد. هفته دوم ایجاد سایه با حرکت دوربین و ثبت آن. هفته سوم ترکیب دیجیتال سایه‌ها و …
توجه داشته باشید پروژه 52 هفته‌ای، انتخاب خوبی برای تعطیلات آخر هفته میباشد

عکاسی ترکیب دیجیتال

2 – پروژه‌ی 365 روزه

پروژه ترسناکی که شاید به همین دلیل، اغلب به سمت پروژه‌ی #1 (52 هفته‌ای) بروند. برای این پروژه همانند یک رابطه عاطفی، باید وقت زیادی صرف کرد. مطمئن باشید وقت گذاشتن برروی این پروژه ارزشش را دارد. اصل پروژه 365 یک پرتره بود که کار را سخت‌تر میکرد. اما خب روش آسان‌تر این است که آن را ترکیبی کنیم. یعنی پرتره، منظره، ماکرو و … . هر روز تلاش کنید زیباترین عکسی را که در آن روز میتوانید ثبت کنید. در ادامه چند مثال برای راهنمایی بیان میکنم:
پروژه‌ی خودانداز (سلف پرتره): هر روز تلاش کنید یک عکس پرتره از خودتان بگیرید.
تو بشقاب غذاتون چیه؟ با یک عکس زیبا، به همه نشان دهید که غذایی که امروز خوردید چه بود.
اگر شمال یا جنوب ایران زندگی می‌کنید، زندگی در کنار دریا و جنبه های مختلف آن را نشان دهید. یک پروژه متنوع شامل دریا، عکس های ماکرو، ماهیگیری و عکاسی زیرآب.

3 – یک تم ثابت

نگه داشتن سبک عکاسی روی یک تم ثابت، کمک میکند تا ذهن شما بهتر متمرکز شود. این پروژه‌ی خلاقانه ‌می‌تواند به راحتی با پروژه‌ #1 یا #2 ترکیب گردد. در ادامه چند مثال برای راهنمایی بیان میکنم:
عکاسی از اشیا خاص: تمرکز بر تکنیک تولید عکس‌هایی از یک توپ کریستال یا استفاده از منشور.
عکاسی از یه موضوع خاص: مثل عکاسی از لباس‌های جین یا ورودی رستوران‌های سطح شهر.
عکاسی در یک زمان خاص: یک ساعت از روز را انتخاب کنید و فقط در این ساعت عکس بگیرید. ساعت 6 بعد از ظهر دارای طیف های مختلفی از نور است که در طول سال تغییر می کند. سعی کنید در این ساعت عکس‌های مختلفی بگیرید.

عکاسی با تم ثابت. مثلا عکاسی از زنان با لباس محلی. پروژه خوبی می‌تواند باشد. 

4 – خود را به 24 عکس محدود کنید

اگر تجربه عکاسی با دوربین های آنالوگ را داشته باشید، به یاد دارید که این دوربین ها با رول فیلم های 24 تایی کار می کردند و در نیتجه شما مجبور بودید فقط 24 عکس بگیرید مگراینکه، تعدادی رول فیلم اضافه به همراه خود میداشتید. بیایید به عقب برگردیم و خود را مجبور کنیم در هفته فقط 24 عکس بگیریم و هیچ پاک کردنی در کار نباشد. این کار باعث می‌شود قبل از گرفتن هرعکس دقت و تمرکز خود را بیشتر کنیم. به علاوه اینکار باعث وسعت دید شما نیز می شود.

5 – آهنگ یا آلبوم موسیقی

ارجاع به هنرهای دیگر یک راه عالی برای ارائه یک پروژه عکاسی خلاقانه است. اغلب عکاس ها، ابتدا عکس می گیرند سپس به عکس خود عنوان می دهند. اما رویکرد بهتر به این صورت است که شما ابتدا عنوان عکس خود را انتخاب کنید سپس طبق آن عنوان، عکس بگیرید. به نظرتان قادر به انجام این کار هستید؟
مراجعه به آهنگ یا آلبوم موسیقی مورد علاقه شما می‌تواند انتخاب خوبی برای شروع باشد. به عنوان مثال :
• می‌توانید ازعنوان آلبوم خواننده محبوب خودتان استفاده کنید.
• می‎توانید ازعنوان یک آهنگ استفاده کنید و آن را تبدیل به عکس کنید.
• ترانه آهنگ ها غالبا بسیار شاعرانه هستند. می‌توانید از آن ها به عنوان موضوع عکس خود استفاده کنید.

آلبوم مسافر از شادمهر عقیلی – عنوان آهنگ یا آلبوم ایده خوبی برای الهام گرفتن و عکاسی است.

6- فقط از یک لنز استفاده کنید

استفاده از یک نوع لنزمی تواند ایده خوبی برای انتخاب پروژه باشد. سعی کنید از تمام قابلیت های هر لنزی که انتخاب می‌‎کنید به خوبی استفاده کنید. یکی از لنزهایی که برای شروع این پروژه مناسب است لنز 50mm پرایم است. لنز Fish Eye (بسیار واید) هم می تواند گزینه مناسبی باشد.

لنز مناسب خود را انتخاب کنید. لنز مناسب شما کدام لنز است؟

7 – فقط از تلفن همراه استفاده کنید

چه کسی می گوید پروژه عکاسی خلاقانه شما میبایست با دوربین‌های پیشرفته انجام شود؟ گاهی بهتر است از وسایل پایه شروع کنیم. برای اینکار گوشی های هوشمند بسیار مناسب می‌باشند.
اپلیکیشن‌هایی مانند isynchflash، autostitch و shuttercan عملکرد گوشی ما را مانند DSLR ها می‌کند. شما حتی می توانید برای گوشی تان لنز جدا تهیه کنید تا گوشی تان عملکرد بهتری داشته باشد. اما منظور ما در اینجا این است که فقط از دوربین تلفن همراه و امکانات اولیه آن استفاده کنید و ببینید چگونه از پس کادربندی، نور و ثبت لحظات با گوشی خود برمی‌آیید.

کویر – عکاس: محسن مهاجر بسطامی

8 – یک داستان پیدا کنید

این را بدانید درهرکجای ایران یا دنیا که باشید، قطعا داستانی برای گفتن خواهید داشت. این داستان بسته به شهر، کشور، آب و هوای منطقه شما متفاوت خواهد بود. اینکه منطقه ای که شما زندگی می کنید چه غذای معروفی و یا چه مکان های دیدنی مشهور با تاریخچه منحصر به فرد خود دارد. حتی مراسم و مناسکی که در محل زندگی شما برگزار می شود نیز می تواند در روند داستان شما تاثیر داشته باشد. هنگامی که داستان خود را طراحی کردید، آن را با عکس های خود بیان کنید، به نحوی که گویی قرار است در مجله ای چاپ شود. این کار به شما تجربه ارزشمندی در عکاسی خواهد داد. شاید هیچگاه فرصتی برای عکاسی در مجلات پیدا نکنید ولی این پروژه به شما کمک می کند تا بتوانید عکس هایتان را سازماندهی کنید.

خیلی خوب است که عکس‌ها در سبک‌های مختلفی رو امتحان کنید.

9- یادگیری یک تکنیک کاملا جدید

هنگامی که با دوربین خود عکاسی می‌کنید تقریبا تمام قلق آن دستتان می‌آید و می‌شه گفت باهاش به نقطه راحتی خواهید رسید. اما رفتن به سمت تکنیک تازه‌تر هیجان انگیر و حتی گاها ارعاب آور است. این به مانند یک تعهد واقعی‌ست. پروژه‌ی عکاسی خلاقه‌ی دیگر بهتر از این نیست که شما به سمت یک ایده‌ی کاملا تازه‌تر بروید و آن را امتحان کنید. در زیر چند ایده‌ آوردم که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید.

ترکیب دیجیتال – این یک تکنیک است که بیشتر روی توانایی شما در فوتوشاپ تمرکز خواهد کرد. سعی کنید چند عکس را با هم تلفیق کنید و عکسی نو پدید آورید.
توپ های کریستال – استفاده از توپ کریستال نیز ایده بسیار خوبی است برای اینکه بتوایند تصاویر نو خلق کنید و با انعکاس تصاویر روی گوی بازی کنید.
نقاشی با نور – این موضوع در عکاسی بسیار هوادار دارد. شما دریچه شاتر را باز نگه میدارید و اجازه می‌دهید نور برای چند ثانیه وارد سنسور شود در حالی که یا باید سوژه متحرک باشد یا دوربین. پیشنهاد میکنم شب هنگام به خیابان یا حتی بالای پشت بام خانه خود روید، دوربین را حتما روی سه پایه بگذارید و دریچه شاتر را برای چند ثانیه باز بگذارید. حواستان به تنظیمات ISO و دیافراگم باشد.
عکاسی با ریسه – یک ریسه خریداری کنید و سعی کنید با آن عکس‌هایی نو خلق کنید. این روش نیز به بهبود خلاقیت شما کمک می‌کند.
Hyperlapse – یک سری عکس بگیرید و آنها را به یک ویدیو تبدیل کنید، خیلی از عکاس‌های حرفه‌ای برای انجام پروژه خلاقه از این روش استفاده می‌کنند.
فلاش‌های جدا – سعی کنید یک فلاش جدا برای دوربین خود تهیه کنید و با آن عکاسی کنید. این روش بسیار خوبی برای خلق عکس‌های خلاقه است و راه طولانی و درازی برای یادگیری آن نیاز دارید.

10 – عکاسی با دستیار

سعی کنید خود را درگیر پروژه‌هایی که کنید که نیاز به دستیار داشته باشید. نه فقط دستیار که حتی خود را به سه پایه وابسته کنید. عکس‌هایی بگیرید که بدون کمک این دو ممکن نباشند. به طور مثال عکاسی پرتره همراه با رفلکتور. دستیار شما رفلکتور راه نگه داشته و شما عکاسی می‌کنید. یا عکاسی با تکنیک نقاشی با نور، که دستیار شما می‌تواند نقش نقاش را ایفا کند. این تکنیک به شما کمک می‌کند تا ایده‌های تازه‌تری را کشف کنید و ذهن شما درگیر مسائل حاشیه‌ایی نگردد. کما اینکه می‌‎توانید از ایده‌های دستیار خود نیز استفاده کنید.

11 – لیست عکاسی الف تا ی

این پروژه می‌تواند بلند مدت یا کوتاه مدت باشد. هدف این است الفبای عکاسی را یاد بگیرم. شما یک لیست را بر مبنای یک موضوع مثل حیوانات، اشیاء، غذا یا شهرها را انتخاب می‌کنید و حروف الفبا را به ترتیب برای آن قرار می‌دهید. مثلا آهو، اسب، اردک و … اما فقط یادداشت نمی‌کنید بلکه از آن‌ها عکس تهیه می‌کنید. این یک بازی سرم گرم کننده است که به تکنیک و خلاقیت شما نیز بسیار کمک خواهد کرد.

ک مثل کتاب.

12 – یک روزِ زندگی

یک روز زندگی فقط یک روز طول می‌کشد. البته منظور من عکاسی آن است. شما یک روز را کامل عکاسی کنید. اما عکاسی از یک خط داستان. مثلا عکاسی از بیدار شدن شما، تا رفتن سرکار، یا انجام یک پروژه، لحظه انجام دادن آن، تمام شدن آن و برگشت به خانه و نهایتا خواب. لزومی ندارد موضوع پروژه حتما خود شما یا حتی انسان باشد. می‌تواند یک حیوان خانگی باشد یا اکوسیستم یک درخت! گفته می‌شود بهترین پروژه‌ها مربوط به مردم و زندگی آن‌هاست. یک روز از زندگی که به حرفه‌های مختلف مردم نگاه می‌کند. این یک انتخاب عالی است.

پروژه عکاسی خلاق خود را شروع کنید

ایده های زیادی برای تمرکز روی عکاسی خود وجود دارد. این 12 ایده اینجاست تا شما بتوانید پروژه ی عکاسی خلاقانه خود را انتخاب کنید. یکی از بزرگترین موانع، شروع است، پس یکی را انتخاب کنید و شروع کنید.
ممکن است تعدادی زیادی از افرادی که در حال خواندن این مطلب بودند قبلا یکی از این شیوه‌ها را امتحان کرده باشند. تجربه شما چه بود؟ آیا در حال حاضر در حال انجام آن هستید؟ یا آن را تمام کردید؟ آیا ایده‌ی دیگری دارید که دوست باشید آن را به اشتراک بگذارید؟ مهمتر از همه، اگر پروژه را تمام کردید، حتما نتایج آن را در اینجا با ما نیز در میان بگذارید.

در هنوز هیچ کس نظری نداره. اولین نفر باش که نظر میدی.