ده نکته برای بهتر شدن عکس

نمی‌دانم چند نفر از شما اندی وارهول رو می‌شناسید. یه نقل جالب دارد که می‌گوید “بهترین نکته در ارتباط با عکس این است که هیچ وقت تغییر نمی‌کند. حتی اشخاصی که داخل آن هستند”. و برای همین است که ما عکس می‌گیریم تا آن لحظه را تبدیل به خاطرات کنیم.
برای برخی از ما، با دسترسی به آخرین تکنولوژی روز، عکاسی با گوشی موبایل یا تبلت کافی است، چون فقط می‌‌خواهیم یک عکس ساده از خودمان و دوستانمان داشته باشیم و به عنوان یادگاری آن را حفظ کنیم و کیفیت برای ما فاکتور مهمی نیست.
اگر شما نیز از آن دسته از افراد هستید که دوست دارید جدی‌تر وارد عکاسی شوید، اولین گام، مطالعه و وارد حیطه آزمایش شدن در آن است. در اینجا قصد دارم 10 نکته‌ی ساده که باعث میشه عکاسی بهتر باشیم رو بیان کنم.

1- نگران تجیزات گران نباشید. نخست روی یادگیری تمرکز کنید.
باید مطالعه کنید. درباره عکاس‌های بزرگ جهان و تجربیات مختلفی که در ارتباط با عکاسی داشتند و آن را در قالب کتاب یا حتی در وب انتشار دادند. دیگر نیاز نیست شما موارد خطا را تجربه کنید. با مطالعه می‌توانید تجربه‌ی چندین ساله‌ی آنان رو در چندین صفحه کسب کنید. به طور مثال کادربندی در عکاسی. نباید سوژه را در عکاسی در مرکز کادر قرار داد.
این روزها همه گوشی‌های موبایل نیز خطوط راهنما در دوربین خود دارند که شما می‌توانید آن خطوط را فعال کنید. با فعال کردن آن مشاهده خواهید کرد که تو خط به صورت عمودی و دو خط به صورت افقی در دوربین شما قرار می‌گیرد و در واقع باعث ایجاد 9 مربع یا مستطیل در کادر دوربین شما خواهد شد. وقتی قرار است از سوژه‌ی خود عکس بگیرید، آن را داخل ستون وسط قرار ندهید و بهتر است سوژه را به راست یا چپ روی یکی از خطوط قرار دهید. با این قانون ساده شما یک گام برای بهتر شدن عکس خود برداشته‌اید.

2- در ساعت طلایی عکاسی کنید.

عکاس‌های حرفه‌ای در سراسر دنیا، بهترین عکس‌های خودشان را در همین ساعت گرفتند. ساعت طلایی ساعتی است که خورشید یک ساعت (یا نیم ساعت) مانده تا غروب کند. ساعتی که نور خورشید در نرم‌ترین و خوش‌رنگ‌ترین حالت خود قرار دارد و در این ساعت می‌توانید عکس‌های بسیار زیبایی بگیرید. نور در اینجا نقش بسیار مهمی دارد. نور باعث زیباتر شدن ساختمان‌ها، درختان، دریاچه، کوها و غیره خواهد شد و شما با یک کادربندی ساده می‌توانید عکسی بسیار زیبا خلق کنید.

3- از چیزهای زشت به عنوان سوژه استفاده کنید.
دایان آرباس، که متاسفانه زندگی بسیار کوتاهی هم داشت، موفق شد به هنرمندی عکاس و بزرگ تبدیل شود. اگرچه درآمد او از عکاسی برای مجلات بود، او همیشه به سمت “زشت” زندگی برای لذت بردن از دنیای عکاسی شخصی اش کشیده شد.
ایده‌ی دایان را امتحان کنید و یادبگیرید که با قرار دادن اشیاء زشت در عکس خود مثل یک دسته فنجان کثیف و نشسته، عکسی زیبا از آن خلق کنید. اگر یاد بگیرید چطور آن فنجان‌های کثیف و زشت را به زیبایی به تصویر بکشید، هرچیزی را می‌توانید زیبا نشان دهید.

4- خودتان را محدود کنید.

سعی کنید گاهی خود و تجهیزات خود را محدود کنید. به طور مثال یک روز تصمیم بگیرید فقط با گوشی عکاسی کنید. حتی سوژه‌های خود را نیز محدود کنید. مثلا امروز فقط با گوشی و از ساختمان‌ها عکس خواهم گرفت. یا مثلا فقط از کودکانی که در حالی بازی در پارک هستند عکاسی خواهم کرد.
این باعث می‌شود که شما در مورد ترکیب و زاویه خود بسیار مراقب باشید. چطور این روش باعث میشه تکنیک و ترکیب شما تغییر کند؟ این نوع محدودیت‌ها شما رو مجبور می‌کند عکس‌های منحصر به فرد را جستجو کنید و این یک مهارت است. چرا زمانی که محدود نیستید هرگز با آن رو برو نخواهید شد.

5- یک کلاس هنر تجربه کنید.
چه نقاشی سیاه قلم باشد باشد، چه آب‌رنگ و چه رنگ روغن، شما نیاز دارید که زاویه، سایه‌ها، کنتراست و غیره را فرا بگیرد. در واقع خودتان را در یک چشم‌انداز یا یک خیابان در شهر قرار دهید.
با یادگیری این نکات شما متوجه خواهید شد که چطور با ترکیب آنان در عکاسی خود، می‌توانید آن را بهتر کنید. تکنیک شما هر چقدر هم عالی باشد، اما این ترکیب است که باعث می‌شود عکس شما جذبه داشته باشد.

6- از دوربین فیلمی استفاده کنید.

هنگامی که شما محمدو به یک فیلم با تعدادی از عکس‌ها هستید، یادخواهید گرفت که چطور انتخاب بهتری کنید. وقت بیشتری برای سوژه خواهید گذراند و آن را بیشتر بررسی می‌کنید، و زاویه و فاصله‌ای عکس خواهید گرفت که فکر می‌کنید بهترین حالت ممکن است. چرا که تعداد عکس‌های شما محدود است و دوست ندارید آن را هدر دهید.

7- روش کار عکاسان دیگر را بیاموزید.
خودتان را محدود به عکاس ِ یک مکان تبدیل نکنید. منظورم این است که عکاسی نباشید که فقط عده‌ای خاص آن را می‌شناسند. به جای آن، سعی کنید سفر کنید با عکاس‌های دیگر رفت و آمد کنید، نظرات آنان را جویا شوید. با عکاسی که فقط عکس‌های سیاه و سفید می‌گیرد یا عکاسی که فقط پرتره می‌گیرد و همینطور سایر سبک‌های دیگر.
شما می‌توانید از همه آنان یاد بگیرید. به طور مثال عکس معروف سیاه و سفید از کودک کوچک ویتنامی را که با ناپالم پوشانده شده است را در کنار عکس رنگی از یک زن که برای اولین بار نوزاد خود را نگاه می‌دارد مقایسه کنید. چه چیز این دو عکس جذاب است؟ پیام این دو عکس چیست؟

8- موقعیت خود را هنگام عکاسی تغییر دهید.

هنگام عکاسی، همه چیز را از زوایه چشمان خود نگیرید. گاهی سعی کنید از زاویه‌ی پایین‌تر عکاسی کنید، گاهی دراز بکشید، گاهی سعی کنید از ارتفاع بالاتر عکاسی کنید. این یک تکنیک بسیار خوب به خصوص زمانی است که در حال عکاسی از آدم‌ها هستید.
مثلا اگر گربه‌ای دارید که روی مبل نشسته است، از روبرو از آن عکاسی نکنید. سعی کنید دراز بکشید و از نمای پایین از آن عکس بگیرید یا برعکس، از نمای بالا، نماهایی که به طور کلی از زوایه چشم انسان کمتر دیده می‌شوند.

9- تکنیک‌های تازه را تجربه کنید.
حتما عکس‌هایی را مشاهده کرده‌اید که دارای پس‌زمینه بلور یا پیش زمینه بلور هستند. به این تکنیک به طور کلی بوکه می‌گویند و روش بسیار خوبی است برای اینکه عکاس بتواند توجه را به سمت سوژه اصلی هدایت کند.
به طور مثال اگر در حال عکاسی از یک عروس داماد در کنار یک درخت هستید، می‌خواهید روی آن‌ها و درخت تمرکز کنید، پس بقیه چشم‌انداز باید بلور یا تار شود. یا به طور مثال می‌خواهید با فاصله‌ای از برج میلاد عکاسی کنید، پس باید پیش زمینه‌را از بین ببرید و برج را سوژه‌ی اصلی خود کنید.

10- عکس‌هایی را که دوست ندارید، بلافاصله در دوربین خود پاک نکنید!
البته این اشتباهی است که خودم همچنان مرتکب آن می‌شوم. به طور مثال در حال عکاسی پرتره هستم و سوژه‌ی من در حال خنده است و عکس می‌گیرم، بعد که در حال مرور عکس‌ها هستم شروع می‌کنم به پاک کردن عکس‌های اضافه و بارها پیش آمده که از پاک کردن عکسی که تصور می‌کردم بد بوده پشیمان شدم. صبر کنید و عجله نکنید. می‌نوانید هنگام انتقال عکس‌ها به کامپیوتر یا تبلت خود جهت ادیت، بعد از مشاهده عکس‌ها، آن‌هایی را که دوست ندارید پاک کنید.
ممکن است شما حین تجربه عکاسی، عکسی را گرفته باشید که آن لحظه متوجه آن نشده باشید و بعد پاک کردن آن حسرت بخورید که عکسی که پاک کردم لحظه‌ی خاصی بود و شاید بخشی از ان ایراد داشت اما بخش دیگر عکس خیلی خاص بود. اگر آن را پاک نمی‌کردید شاید با یک ادیت ساده می‌توانستید عکسی از آن خلق کنید که خودتان از دیدن آن شگفت‌زده شوید.

این‌ها موارد بسیار کلی و ساده‌ی بود که سعی کردم به ساده‌ترین شکل ممکن بیان کنم. سعی می‌کنم در مطالب بعدی بلاگ، به صورت تخصصی‌تر و در ارتباط با هر سبک، موارد مهمی را که نیاز است هر عکاس آماتوری رعایت نماید را بیان کنم. البته قطعا سعی می‌کنم از تجربیات دوستان عکاس حرفه‌ای در زمینه و سبک تخصصی‌شون استفاده کنم.

امیدوارم این مطلب را پسندیده باشید. حتما در قسمت نظرات (این پایین) دیدگاه خودتان را با من به اشتراک بذارید. سپاسگزارم.

There are 2 comments

 1. ALI

  سلام
  لطفا بگید چه مقدار پول واسه سایت میدید؟
  ماهیانه سالانه؟؟
  و از کجا قدرت میگیره؟

  • kqpho

   سلام.
   من سالانه حدود 600 تومن با دلار الان
   وردپرس


اگر نظری داری این پایین بنویس